Kiedy najlepiej wykonać ocieplenie poddasza? Jaka pora roku jest najlepsza?

Warunki atmosferyczne, panujące w poszczególnych porach roku, mają wpływ na komfort prac budowlano-remontowych. O ile podczas samej budowy domu czy jakiegokolwiek innego budynku niesprzyjająca pogoda jesienią lub zimą nie ma znacznego wpływu na postęp prac, nieco inna sytuacja ma miejsce podczas termoizolowania obiektu. Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się, jaka pora roku jest najlepsza do wykonania ocieplenia poddasza? Zapraszamy do lektury!

Co należy zrobić przed ociepleniem poddasza?
Jaką porę roku wybrać na ocieplenie poddasza?
Czy poddasze nieużytkowe też musi zostać ocieplone?
Jakie materiały najlepiej sprawdzą się do ocieplenia poddasza?

 

Jaka pora roku jest najlepsza do ocieplania poddasza?

Co należy zrobić przed ociepleniem poddasza?

Ocieplenie poddasza to jeden z ważniejszych etapów prac wykończeniowych danego budynku. Zanim natomiast przejdziemy do realizacji tej części zadań, musimy zadbać o to, aby wnętrza danego budynku miały czas na wyschnięcie. Wszelkie prace „mokre” muszą być zakończone na długi czas przed rozpoczęciem ocieplania obiektu, ponieważ czas ich schnięcia trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. Mowa tu przede wszystkim o konstrukcjach żelbetowych, wylewkach podłogowych czy mokrych tynkach. Wszystkie te powierzchnie oddają wodę, która się w nich znajduje, do poszczególnych wnętrz, przez co wilgotność wewnątrz domu utrzymuje się na wysokim poziomie. Należy więc cierpliwie odczekać pewien czas, po czym warto porządnie przewietrzyć cały budynek. Jeśli to wszystko nie wystarczy i wilgotność wciąż będzie znaczna, można zdecydować się na zastosowanie specjalnych osuszaczy powietrza.

Produkty idealne jako materiały izolacyjne do ocieplenia poddasza
Sprawdź naszą ofertę materiałów do izolacji termicznej

 

Jaką porę roku wybrać na ocieplenie poddasza?

Krąży błędna opinia, że skoro pora roku nie ma znaczenia, jeśli chodzi o budowę domu, nie wpływa ona również na czas, w którym powinno zostać wykonane ocieplenie poddasza danego budynku. Prawda jest jednak nieco inna. Panujące warunki atmosferyczne mają ogromne znaczenie, ponieważ śnieg lub co gorsza – padający deszcz wpływają na ponowny wzrost poziomu wilgoci w danym budynku.

Najlepszą porą roku do wykonania ocieplenia poddasza będzie więc wiosna, czyli czas, w którym pogoda staje się coraz lepsza. Opady deszczu są rzadkością, z kolei temperatura nie jest aż tak męcząca, jak w środku lata.

Zdaniem eksperta 

Ocieplenie poddasza jest niezwykle ważne i nie można o tym zapomnieć. Co więcej, materiały, które zostaną do tego użyte powinny cechować się najlepszą jakością, ponieważ tylko takie mogą zagwarantować zadowolenie użytkownikom, danego budynku. Inwestycją w materiały ociepleniowe jest wydatkiem na lata, nie warto więc kierować okazjami, a jakością oferowanych produktów - mówi doradca klienta z ATTIC

Czy poddasze nieużytkowe też musi zostać ocieplone?

Poddasza w każdym budynku dzielimy na 2 podstawowe rodzaje:

  • poddasze użytkowe;
  • poddasze nieużytkowe.

O ile ocieplenie poddasza użytkowego powinno być sprawą oczywistą, tak ocieplenie poddaszy nieużytkowych jest kwestią sporną. Niektórzy uważają, że jest to zbędny wydatek, który w żaden sposób nie jest przydatny. W rzeczywistości natomiast termoizolacja takiego pomieszczenia jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa bezpośrednio na komfort cieplny użytkowników danego budynku. Im więcej ciepła ucieka, tym większe jest zapotrzebowanie na ogrzewanie, przez co z kolei rosną rachunki. Wszystko więc jest ze sobą powiązane i składa się na końcowy poziom zadowolenia.

Jakie materiały najlepiej sprawdzą się do ocieplenia poddasza?

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego do ocieplenia poddasza jest sprawą indywidualną, na którą wpływ ma kilka kwestii. Zależy to m.in. od miejsca, w którym dany budynek się znajduje. Na rynku dostępne są jednak uniwersalne termoizolacje, które odporne są na wpływ różnych warunków atmosferycznych. Różnią się one m.in. sposobem układania, a także materiałem, z którego są wykonane. 

Wśród najlepszych materiałów izolacyjnych do ocieplenia poddasza wyróżniamy:

  • wełna mineralna marki Isover – materiał ten dostępny w wielu rodzajach. Każdy z nich wyróżnia się m.in. innym współczynnikiem lambda, czyli parametrem, wskazującym na poziom przepuszczalności cieplnej. Wybór konkretnego typu wełny do ocieplenia poddasza zależny jest również od jej przeznaczenia – inna bowiem przeznaczona będzie do stropodachów, dachów skośnych, a jeszcze inna do płaskich;
  • wełna skalna marki Rockwool – produkty wspomnianej firmy dostępne są w różnych wariantach, różniących się między innymi grubością. Optymalna grubość termoizolacji poddasza wynosi bowiem od 30 do 35 cm. Co ciekawe, marka Rockwool oferuje również wełnę, która może zostać zastosowana w trudno dostępnych miejscach. Jej aplikacja jest wówczas wykonywana dzięki tzw. technologii nadmuchiwania;
  • wełna izolacyjna marki Ursa – wełna mineralna produkowana przez firmę Ursa również charakteryzuje się dobrą jakością, a także łatwością montażu. Ma wysokie parametry ognioodporności, dzięki czemu nie stwarza niebezpieczeństwa dla użytkowników danego budynku;
  • płyty kartonowo-gipsowe Rigips jako materiały termoizolacyjne poddasza – kolejny wariant, który pozwala na izolację termiczną poddasza. Jest to nieco mniej klasyczny sposób na termoizolację, jednak jest on również niezwykle skuteczny. Zastosowanie płyt gips-karton jest bowiem sposobem nie tylko na poprawę wizualną danego wnętrza, ale również ze względów funkcjonalnych. 

Przeczytaj powiązane poradniki na naszym blogu:

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!