Płyty kartonowo-gipsowe są jednym z częściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Umożliwiają wybudowanie ścianek działowych, stworzenie sufitów podwieszanych, a także wyrównanie ścian i przygotowanie ich do dalszych prac. Przygotowany przez nas artykuł poradnikowy wyjaśnia, jakie są rodzaje profili do płyt gipsowo kartonowych. Zapoznaj się z naszym tekstem i dokonaj jak najlepszego wyboru!
Do czego wykorzystywane są płyty kartonowo-gipsowe?
Jak wybierać profile do płyt gips-karton?
Jakie są typy profili do płyt gipsowo-kartonowych?
Jakie akcesoria okażą się przydatne do profili kartonowo-gipsowych?
Płyta kartonowo-gipsowa to materiał budowlany, który ma dość szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. do stawiania ścianek działowych, ale również do tzw. licowania ścian – płyty montowane są wówczas na ich powierzchni wewnątrz budynku. Dzięki temu ściana jest wyrównana i możliwe jest szybkie przejście do dalszych etapów prac wykończeniowych. Płyty gips-karton równie często wykorzystywane są do konstrukcji sufitów podwieszanych. Jest to dobry sposób na szybkie i ciekawe urozmaicenie wyglądu wnętrza.
Wybór profili do płyt kartonowo-gipsowych powinien być uzależniony od sposobu, w jaki płyty te mają być wykorzystane. Jest to bardzo ważny aspekt, który każdy powinien brać pod uwagę. Równie istotna jest także firma produkująca opisywane elementy. Jedną z najlepszych i najczęściej wybieranych jest marka Rigips, która oferuje dobre jakościowo profile do płyt gips-karton, które sprawdzą w każdym budynku.
Zdaniem eksperta
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów profili do płyt kartonowo-gipsowych. Wszystkie z nich wyróżniają się innym sposobem montażu, ale przede wszystkim odmiennym zastosowaniem. Każdy z rodzajów profili ma inne przeznaczenie, a także poszczególne właściwości. Należy więc dobierać je zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem - mówi doradca klienta z ATTIC
Ze względu na różne miejsca przeznaczenia, a także odmienne sposoby montażu płyt kartonowo-gipsowych, dostępne są również różne rodzaje profili, stosowane w systemach suchej zabudowy.
Określane są jako profile poziome. Służą do utrzymania profili z rodzaju CW przy podłodze, suficie, a także np. nad drzwiami. Uniemożliwiają przesuwanie się słupków, do których montowane są często płyty g-k. Ich grubość wynosi od 0,6 do 1,2 mm. Występują także specjalne profile akustyczne, które wpływają na lepszą izolację dźwięku.
Profile CW wyglądem przypominają pionowe słupki, które stanowią podporę dla płyt kartonowo-gipsowych. Szczególnie przydatne są w momencie, gdy stawiana jest ścianka działowa „od zera”, czyli bez żadnej innej podstawy. Tego rodzaju profile wyposażone są zazwyczaj w specjalne otwory, które pozwalają na poprowadzenie poszczególnych przewodów instalacji elektrycznej. Profile CW występują najczęściej w szerokości 50, 75 i 100 mm.
Kolejnym rodzajem profili do płyt kartonowo-gipsowych są profile UA. Wyglądem podobne są nieco do swoich poprzedników. Rzeczywistą różnicą są natomiast ich właściwości pod kątem wytrzymałości. Blacha, z których są wykonane, jest znacznie grubsza, ponieważ wykorzystywane one są głównie na krawędziach wzniesionej ścianki działowej. Ich zadaniem jest więc usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji. Opisywane profile UA występują zazwyczaj w taich szerokościach, jak profile CW:
Jednym z ostatnich rodzajów profili, o których dziś wspomnimy, są profile CD. Wykorzystywane one są głównie do wykonywania sufitów podwieszanych. Najczęściej spotykane są profile CD o długości 4 m, jednak zazwyczaj jest konieczność ich przycinania zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Zamontowane na suficie przypominają siatkę, do której następnie domontowywane są płyty g-k.
Profile UD są pewnego rodzaju uzupełnieniem profili CD podczas montażu płyt kartonowo-gipsowych na suficie. Określane są one jako profile przyścienne, ponieważ ułatwiają montaż sufitu podwieszanego właśnie przy powierzchni ściany.
Najlepszej jakości profile do płyt kartonowo-gipsowych
Sprawdź naszą ofertę materiałów do suchej zabudowy
Montaż płyt gipsowo-kartonowych często jest niełatwym zadaniem. Niezbędne są do niego różne rodzaje narzędzi budowlanych, które nie tylko ułatwiają, ale przede wszystkim umożliwiają wykonanie tego zadania. W kolejnych etapach prac przydatne okazują się również materiały zaliczane do chemii budowlanej, które pozwalają na wykończenie powierzchni wykonanej z płyty g-k.
Przeczytaj powiązane poradniki na naszym blogu:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia