Niektórzy uważają, że płyty OSB to produkty nienadające się do użytku zewnętrznego ze względu na swoje słabe właściwości techniczne. Jest to jednak niewłaściwe myślenie, ponieważ ten rodzaj produktu, jeśli odpowiednio o niego zadbamy, może służyć przez długie lata, nie stwarzając żadnych problemów. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak należy wykończyć płytę OSB na zewnątrz, aby spełniała swoje najważniejsze zadania. Zapraszamy do lektury!
Czym jest płyta OSB?
Jakie są rodzaje płyt OSB?
Jakie płyty OSB wybierać?
Wykończenie płyty OSB na zewnątrz – co należy zrobić?
Kilka kroków, o których trzeba pamiętać podczas wykańczania płyty OSB na zewnątrz
Płyta OSB to produkt, do którego powstania niezbędne są wióry sosnowe i świerkowe. Co ważne, muszą one być zdrowe i smukłe, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie otrzymanie pełnowartościowej płyty.
Zazwyczaj składają się one z trzech warstw wiór, które połączone są ze sobą przez tzw. zazębianie. Oznacza to, że środkowa warstwa wiór zwrócona jest prostopadle do okalających ją dwóch kolejnych warstw. Takie ukierunkowanie daje płycie OSB dość sporą wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt. Różnią się one od siebie m.in. grubością, całkowitą wielkością, wagą, a także posiadanymi poszczególnymi cechami. Wyróżniamy:
Do stosowania na zewnątrz nadają się dwie ostatnie z wymienionych rodzajów płyt: płyta OSB 3 i 4. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że są one bardziej odporne na wilgoć, a jednocześnie są bardziej wytrzymałe. Cechy takie sprawiają, że dają one więcej możliwości w kwestii ich użytkowania.
Co ciekawe, grubość pojedynczej płyty OSB może się wahać od 6 mm aż do 25 mm. Istnieją także różne sposoby wykańczania ich krawędzi:
Zdaniem eksperta
Każdy z rodzajów płyt OSB posiada inne cechy i ma różne przeznaczenie. Podczas wyboru odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na to, do czego konkretny typ płyty może być wykorzystywany. Jeśli o to nie zadbamy, zakupiona płyta OSB po pewnym czasie może się okazać bezsensownym wydatkiem, ponieważ ulegnie zniszczeniu lub straci swój pierwotny wygląd - mówi doradca klienta z ATTIC
Podstawą zadowolenia z efektu końcowego, jest wybranie odpowiedniej płyty OSB. Jej rodzaj jest bardzo istotny, ale równie ważna jest firma, odpowiadająca za produkcję danego materiału. W przypadku ich zastosowania na zewnątrz warto zdecydować się na płyty OSB marki Swiss Krono, która od wielu lat zajmuje się wytwarzaniem wspomnianych produktów, wykorzystywanych w budownictwie. Materiały te wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi, które z kolei gwarantują swoim użytkownikom najlepszą jakość, a dzięki temu również zadowolenie.
Porządne i wytrzymałe płyty OSB do użytku na zewnątrz
Sprawdź naszą ofertę płyt OSB
Płyta OSB wykonana jest z drewna. Oznacza to więc, że jej wytrzymałość na wilgoć nie jest stuprocentowa – nawet w przypadku najbardziej wytrzymałych wariantów. Aby więc zewnętrzna płyta OSB spełniała swoje zadania, nie ulegając zniszczeniu poprzez niesprzyjające warunki pogodowe, warto zadbaj o jej prawidłowe zabezpieczenie.
W tym celu należy zacząć od zaimpregnowania płyty OSB na zewnątrz. Skład produktów, które się sprawdzą w tym przypadku, powinien bazować na oleju, który doskonale sprawdza się jako izolat nieprzepuszczający wody. Co ciekawe, na rynku dostępne są impregnaty do drewna w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać barwę bezpośrednio do potrzeb i wymagań właścicieli danego budynku.
Wykończenie płyty OSB jest nietrudnym zadaniem, jednak musi zostać wykonane z zachowaniem odpowiedniej kolejności kilku najważniejszych kroków.
Pierwszym krokiem jest wykonanie wszelkich ewentualnych otworów – jeśli jest potrzeba, aby się takie znalazły.
Kolejnym etapem jest oczyszczenie płyty OSB. Bez tego nie powinno się zaczynać dalszych prac, ponieważ na powierzchni płyty mogą powstać nieestetyczne grudki i nierówności. Należy więc dokładnie pozbyć się wszelkich zabrudzeń, w tym także kurzu, pyłu czy ewentualnych opiłków z drewna.
Trzecim krokiem jest nałożenie na zewnętrzną powierzchnię płyty OSB impregnatu, który jednocześnie zadziała jak grunt – przygotuje nawierzchnię do dalszych prac. Jeśli widzimy, że jest taka konieczność, czynność możemy powtórzyć.
Przed rozpoczęciem malowania płyty OSB należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia budowlane, które umożliwią szybką i sprawną pracę. Z kolei jeśli chodzi o chemię budowlaną, to warto przeliczyć ilość litrów danego preparatu, która niezbędna będzie do pomalowania całej powierzchni danej płyty.
Kiedy impregnat wyschnie, można przejść do właściwego malowania powierzchni płyty OSB na zewnątrz. Warto pamiętać, że rodzaj farby ma tu znaczenie. Należy wybrać taką, która nadaje się jednocześnie do powierzchni drewnianych, impregnowanych, ale też znajdujących się na zewnątrz. Bez tego efekt może nie być zadowalający. Podobnie jak z impregnatem, jeśli uznamy, że jedna warstwa to za mało – po wyschnięciu można nałożyć kolejną.
Przeczytaj powiązane poradniki na naszym blogu:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia