Stawianie od podstaw jakiegokolwiek budynku to ogromna odpowiedzialność, jaka ciąży na osobach za to odpowiedzialnych. Obiekt musi bowiem być przede wszystkim bezpieczny, ale oprócz tego również funkcjonalny. Aby jego użytkowanie w przyszłości było wygodne i bezproblemowe, warto zadbać o każdy szczegół. Niezwykle ważne jest wykonanie prawidłowej izolacji cieplnej, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do powstania tzw. dziur w izolacji. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym są mostki termiczne, a także jak skutecznie je zlikwidować.
Czym są mostki termiczne w budynkach i jak powstają?
Jakie są rodzaje mostków termicznych?
Gdzie powstają mostki termiczne?
Dlaczego powstają mostki termiczne?
Jak rozpoznać obecność mostka termicznego w danym obiekcie?
Jak zlikwidować mostki termiczne?
Mostki cieplne to przegrody w budynku, charakteryzujące się znacznie większym współczynnikiem przewodzenia ciepła, czyli gorszą izolacją termiczną, niż pozostała jego część. Określane są często mianem dziur w izolacji, które nie wpływają zbyt korzystnie na wnętrze danego obiektu. Jeśli temperatura ściany, na której znajduje się opisywany mostek termiczny, znacznie się obniży, może wystąpić zjawisko przekroczenia tzw. punktu rosy. Oznacza to, że ryzyko zawilgocenia ściany znacznie wzrasta, co z kolei może prowadzić do pojawienia się pleśni wewnątrz budynku.
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów mostów termicznych. Są to:
Zdaniem eksperta
Mostki termiczne mogą mieć różne przyczyny pojawienia się, w związku z czym występują w różnych miejscach elewacji. Każdy mostek może mniej lub bardziej negatywnie wpływać na funkcjonowanie w danym budynku. Jeśli zostanie jakiś wykryty, warto próbować się go pozbyć, ponieważ często wpływa na komfort cieplny obiektu, co z kolei może przekładać się na rachunki za ogrzewanie - mówi doradca klienta z ATTIC
Mostki termiczne mogą powstać wszędzie tam, gdzie doszło do naruszenia lub niedokładnego wykonania termoizolacji budynku. Najczęściej jednak spotyka się je w okolicach:
Materiały izolacyjne pozwalające na pozbycie się mostków termicznych
Sprawdź naszą ofertę produktów do izolacji termicznej
Powody powstawania mostków termicznych w każdym przypadku mogą być inne. Niekiedy chodzi o sam sposób wykonania danej pracy. Jeśli systemy dociepleń ułożone są w sposób nieprawidłowy lub niedokładny, bardzo łatwo o pojawienie się mostka cieplnego.
Drugim powodem mogą być użyte materiały chemii budowlanej, a także same narzędzia budowlane. Jeśli są one nieodpowiednio dobrane, bądź niskiej jakości, istnieje duże ryzyko, że od samego początku termoizolacja danego budynku nie będzie taka, jaka być powinna. Jest to więc prosta droga do powstania negatywnie oddziałujących mostków termicznych.
Istnieje jeszcze jeden powód powstawania mostków cieplnych w danym budynku. Często jest to wina mało dokładnego projektu, na którym nie jest wskazane, jak powinna zostać zamontowana termoizolacja w najbardziej newralgicznych miejscach.
Obecnie znany i powszechnie stosowany jest sposób termografii danego budynku, który pozwala na zlokalizowanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka z wnętrza najwięcej ciepła. Do pomiarów wykorzystywane jest specjalne urządzenie, które za pomocą podczerwieni jest w stanie wykryć promieniowanie cieplne danego budynku – w miejscach mostków cieplnych jest ono znacznie większe.
Najlepszym sposobem na brak konieczności zmagania się z mostkami termicznymi, jest dopilnowanie na etapie budowy danego budynku, aby one nie powstawały. Kiedy jednak dany obiekt już stoi i po pewnym czasie jego użytkowania okazało się, że są jakieś problemy – należy spróbować za wszelką cenę się ich pozbyć.
Mostki termiczne można zlikwidować za pomocą wełny mineralnej. Warto w tym przypadku, zamiast wełny skalnej, wybrać wełnę szklaną, którą znacznie łatwiej formować i dopasować do problematycznych powierzchni.
Podczas wyboru materiału izolacyjnego należy zwracać szczególną uwagę na jeden, najważniejszy parametr: współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Zależność jest następująca: im niższa jest jego wartość, tym lepsze są właściwości izolacyjne danego materiału. Firma Attic oferuje produkty m.in. marki Ursa, która produkuje materiały idealnie sprawdzające się do ocieplenia stropów, ale też ścian czy np. podłóg przy gruncie.
Przeczytaj powiązane poradniki na naszym blogu:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia