Izolacja termiczna dachu czterospadowego jest nie lada wyzwaniem. Choć ten model zadaszenia jest niezwykle efektowny, jego ocieplenie jest o wiele bardziej skomplikowane niż izolacja dachu płaskiego. Dach czterospadowy ma więcej połączeń i załamań, które sprzyjają powstawaniu mostków termicznych. Słaba lub nieszczelna izolacja termiczna sprawia, że koszty ogrzewania rosną i dochodzi do nierównomiernego rozłożenia temperatury wewnątrz budynku. W poniższym artykule omówimy, jak skutecznie poprawić izolację takiego dachu oraz wskażemy, jaki materiał izolacyjny wybrać.
Czym charakteryzuje się dach czterospadowy?
Dlaczego dach czterospadowy wymaga specjalnej izolacji?
Jakie materiały izolacyjne sprawdzą się najlepiej?
Wełna mineralna - właściwości, zalety i wady
Pianka poliuretanowa - kiedy warto ją zastosować?
Płyty PIR - kiedy warto w nie zainwestować?
Jak skutecznie poprawić izolację termiczną dachu czterospadowego?
Dach czterospadowy to jedna z konstrukcji dachowych. Składa się z czterech połaci dachu połączonych jednym szczytem, dwie mniejsze mają kształt trójkąta, a dwie większe - trapezu. Jednym z rodzajów dachu czterospadowego jest dach kopertowy, który złożony jest z czterech trójkątów o takiej samej wielkości i nachyleniu.
Tego typu konstrukcje są często wykorzystywane do przykrycia parterowych domów jednorodzinnych, Konstrukcja dachu czterospadowego jest bardzo elegancka i estetyczna, dlatego często stosuje się ten typ w willach i dworach.
Każde pokrycie dachowe wymaga izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. W przypadku dachu płaskiego czy dachu dwuspadowego grubość ocieplenia będzie inna niż przy dachu czterospadowym. Kopertowa konstrukcja ma większą liczbę połaci, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Większą ilość połaci oznacza też więcej krawędzi i styków, przez które może uciekać ciepło.
Skomplikowana budowa, liczne skosy i narożniki to kolejne elementy, jakie mogą być trudne do zaizolowania. Mostki termiczne występują liczniej w konstrukcji dachu czterospadowego. Ze względu na nachylenie z każdej strony wentylacja dachu jest utrudniona. Ograniczona cyrkulacja powietrza może prowadzić do powstania pleśni i obniżyć efektywność izolacji termicznej.
Wybór materiałów izolacyjnych do dachu czterospadowego bezpośrednio wpływa na izolację termiczną całego budynku. Może zminimalizować straty ciepła w tego typu konstrukcji i zabezpieczyć dom przed wilgocią. W branży budowlanej stosuje się kilka materiałów izolacyjnych w zależności od potrzeb.
Zastosowanie do ocieplania dachu wełny mineralnej gwarantuje izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową. Materiał ten tworzy zdrowy mikroklimat wnętrz. Wełna mineralna ISOVER lub Ursa produkowane są z naturalnych surowców z włókna szklanego lub włókna bazaltu. Oba rodzaje mają zbliżone właściwości termiczne, ale różnią się pod względem wytrzymałości. Zdolność izolacyjna wełny mineralnej marki Rockwool wynika z niskiej przewodności cieplnej powietrza uwięzionego pomiędzy jej włóknami.
Szukasz wełny mineralnej, która zapewni wysoką efektywność termoizolacyjną?
Zapoznaj się z produktami Rockwool
Pianka poliuretanowa może wystąpić w formie natryskowej lub w postaci płyt i bloków. Ma niski współczynnik przewodnictwa ciepła, co sprawia, że tworzy skuteczne ocieplenia dachu nawet przy cienkich warstwach. Ten materiał izolacyjny tworzy jednolitą powłokę, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny i trudno dostępne miejsca.
Zdaniem eksperta
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma zdolność do hydroizolacji, gdyż jest wodoszczelna oraz odporna na działanie warunków atmosferycznych. Ogromnymi zaletami pianki poliuretanowej są lekkość, łatwość i montażu i wysoka przyczepność do większości materiałów budowlanych - mówi doradca klienta z ATTIC.
Płyty PIR to innowacyjne rozwiązanie w ocieplaniu dachów. Nadają się do stosowania w dachach skośnych, dachach płaskich i posadzkach, ścianach i fundamentach. Mają o wiele korzystniejszy współczynnik ciepła lambda (λ) od wełny mineralnej. Płyty Recticel wykonane są ze sztywnej pianki poliizocyjanuratowej, ale mogą być pokryte dodatkową warstwą foli aluminiowej czy włókniny. Płyty PIR charakteryzują się bardzo wysoka odporność na czynniki chemiczne i biologiczne. Nie chłoną wody, więc są idealne do miejsc narażonych na zawilgocenie. Poza tym są odporne na działania wysokich temperatur i tworzą barierę przeciwpożarową.
Dach czterospadowy ma złożoną konstrukcję, która wymaga przemyślanego podejścia do izolacji. Aby poprawić wydajność termiczną domu lub budynku użyteczności publicznej trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wybór materiałów, które mają dobre właściwości izolacyjne to gwarancja utrzymania ciepła wewnątrz domu.
Zastosowanie odpowiedniej grubości izolacji i staranny montaż skutecznie zminimalizują ryzyko powstania mostków termicznych. Warto też zastosować membrany dachowe, które będą zapobiegać zawilgoceniu poszczególnych materiałów izolacyjnych oraz chronią dach przed wiatrem.
Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia