Sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych, biurowych czy użyteczności publicznej. Wybór materiałów na sufit podwieszany jest dziś tak duży, że każdy bez problemu dostosuje odpowiednie rozwiązanie do własnych potrzeb. Na rynku istnieje kilka rodzajów sufitów podwieszanych. Jednym z nich jest sufit kasetonowy. Dziś bliżej przyglądamy się temu rozwiązaniu.
Czym charakteryzuje się podwieszany sufit kasetonowy?
Właściwości sufitów podwieszanych kasetonowych
Sufit kasetonowy - przegląd producentów
Sufit podwieszany może być wykonany z różnych materiałów. Oprócz płyt kartonowo-gipsowych wykorzystywanych na szeroką skalę w systemach suchej zabudowy, popularne, zwłaszcza w biurach i obiektach użyteczności publicznej, są sufity podwieszane kasetonowe (rastrowe). Wykonane są one z kwadratowych i prostokątnych modułów – zwykle o wymiarach 600x600 mm, choć mogą być i większe, np. 1200x600 mm, mocowanych w ramie montażowej. Takie sufity mogą mieć gładką powierzchnię lub być perforowane.
Zdaniem eksperta
Dużym atutem sufitów kasetonowych jest brak pylenia podczas pracy i szybki montaż. Łatwo je zdemontować oraz zmodyfikować. Ich ważną zaletą jest również wytrzymałość - mówi doradca klienta z ATTIC
Sufit podwieszany pozwala na zmniejszenie wysokich wnętrz, dlatego bardzo często montuje się go w pomieszczeniach o wysokim stropie. Dzięki mu możliwe jest zamaskowanie wszystkich nieestetycznych przewodów od wentylacji czy klimatyzacji, a także wyrównanie powierzchni czy ukrycie niedoskonałości stropu. W przypadku konieczności wykonania prac konserwacyjnych lub napraw instalacji, wystarczy zdemontować część kasetonów.
Co więcej, sufity podwieszane kasetonowe świetnie tłumią dźwięki oraz ograniczają straty ciepła. Niektóre rodzaje płyt kasetonowych sufitowych są ognioodporne, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Inne z kolei mogą być odporne na rozwój bakterii i grzybów, co może mieć szczególne znaczenie w pomieszczeniach przeznaczonych do przygotowywania żywności lub służbie zdrowia. Ważną cechą sufitów kasetonowych są również właściwości dekoracyjne. Kasetonowy sufit podwieszany dekoracyjny zyska na swoim wyglądzie, jeśli zostanie odpowiednio oświetlony. Sufit podwieszany kasetonowy led będzie nie tylko energooszczędny, ale i nowoczesny.
Sufity podwieszane kasetonowe do pomieszczeń użyteczności publicznej o podwyższonych właściwościach akustycznych
Sprawdź naszą ofertę
Panele i płyty do tworzenia sufitów kasetonowych znajdziemy w ofercie takich firm, jak Armstrong, Rigips czy Rockfon. Poniżej przyglądamy się nieco bliżej ofercie każdego z producentów:
Firma Armstrong to światowy lider w produkcji akustycznych sufitów podwieszanych, która oferuje kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. To, co powoduje, że sufity podwieszane Armstrong są tak chętnie wybierane przez inwestorów z całego świata, to przede wszystkim wysoki stopień izolacji akustycznej, 30-letnia gwarancja producenta, trwałość oraz bezpieczeństwo. Panele firmy Armstrong dostępne są w 3 wariantach: drewniane, metalowe, mineralne. Pozwalają szybko i łatwo zaprojektować sufit podwieszany.
Sufity podwieszane Armstrong mogą mieć różne krawędzie wykończenia:
Marka Rigips posiada bardzo bogatą ofertę płyt do sufitów podwieszanych kasetonowych (CASOPRANO, GYPTONE i GYPREX). Sprawdzą się one doskonale w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni, zapewniając:
Firma Rockfon oferuje szeroką gamę rozwiązań do sufitów i ścian akustycznych, które łączą w sobie naturalne właściwości płyt wykonanych z wełny skalnej oraz innowacje w zakresie konstrukcji. Ich produkty znajdą zastosowanie w przestrzeniach biurowych, placówkach oświatowych, służbie zdrowia, obiektach handlowych, rekreacyjnych, przemysłowych.
W ofercie tego producenta znajdziemy płyty i panele Rockfon Mono Acoustic o doskonałych właściwościach akustycznych do tworzenia jednolitych powierzchni w technologii monolitycznej, płyty Rockfon Blanka o wysokim współczynniku odbicia światła i białej, matowej powierzchni, a także dobrych właściwościach dźwiękochłonnych, płyty Rockfon Sonar o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku, służące do poprawienia akustyki w pomieszczeniach.
Przeczytaj również na naszym blogu:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia