Szukając odpowiedniego materiału do izolacji termicznej, wielu inwestorów stawia na styropian. Na rynku znajdziemy go w kilku wariantach - płyty styropianowe mogą być białe lub grafitowe, gładkie albo frezowane. W niniejszym wpisie skupimy się na tych drugich. Porównujemy oba rozwiązania i odpowiadamy na pytanie: co wybrać - styropian frezowany czy gładki.
Styropian - kilka słów o tym produkcie
Styropian gładki a frezowany - podobieństwa i różnice
Kształt i budowa
Metoda montażu
Efektywność cieplna
Cena
Styropian frezowany - kiedy ma sens?
Jaki styropian: gładki czy frezowany kupić?
Styropian to zaraz obok wełny mineralnej najpopularniejszy materiał termoizolacyjny wykorzystywany na szeroką skalę w budownictwie. Styropian to nic innego jak handlowa nazwa polistyrenu ekspandowanego. Powstaje on w wyniku spieniania pary wodnej i granulek polistyrenu. Właściwości izolacyjne styropianu są określane przez współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Dla wersji białej współczynnik ten wynosi około 0,036-0,040 W/(mK). Styropian jest stosunkowo łatwy w montażu i nie wymaga specjalnych umiejętności. Można go przyklejać do podłoża za pomocą kleju polistyrenowego lub pianki poliuretanowej.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między styropianem gładkim a frezowanym:
Cechą charakterystyczną dla styropianu frezowanego są nacięcia na krawędziach o głębokości około 1,5-2 cm. Sprawiają one, że płyta wygląda jakby składała się z dwóch cieńszych, które zostały połączone nierówno, z lekkim przesunięciem. Styropian gładki ma kształt prostopadłościanu o prostych brzegach. Jest to tradycyjna forma płyty styropianowej.
Frezowanie styropianu umożliwia jego montaż na zakładkę. Płyty układa się na sobie tak, aby wypustki jednej wchodziły w wpusty drugiej płyty. Taka metoda montażu niweluje mostki termiczne, czyli miejsca podatne na zwiększoną utratę ciepła, które powstają zwykle przy łączeniu różnych elementów konstrukcyjnych.
Montaż styropianu gładkiego wykonuje się z kolei na mijankę. Płyty układa się naprzemiennie tak, aby krawędzie nie stykały się ze sobą. W powstałe szczeliny wstrzykuje się piankę poliuretanową, która uszczelnia je i poprawia izolacyjność cieplną.
Zdaniem eksperta
Frezowany styropian jest nieco bardziej problematyczny w montażu w porównaniu do jego odpowiednika o gładkich krawędziach. Płyty frezowane wymagają odpowiednio przygotowanej powierzchni pod montaż - ściana musi być idealnie gładka. Zwykle przed przystąpieniem do ocieplania budynków styropianem frezowanym konieczne jest wyrównanie powierzchni zaprawą murarską lub tynkarską - mówi doradca klienta z ATTIC.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że frezowane płyty styropianowe generują więcej odpadków podczas montażu, co przekłada się na wyższy koszt prac z użyciem tego materiału termoizolacyjnego.
Do zalet gładkich płyt należy zaliczyć przede wszystkim ich szybki oraz bezproblemowy montaż, przy którym zadbać należy jedynie o odpowiedni klej oraz równe ułożenie poszczególnych elementów.
Styropian frezowany ma lepszą efektywność cieplną niż gładki - dzięki nacięciom na krawędziach zmniejsza się ilość mostków termicznych. Jeśli zależy nam na tym, aby maksymalnie zwiększyć efektywność izolacji, najlepiej wybrać dodatkowo styropian grafitowy, który jeszcze lepiej izoluje ciepło. W ten sposób stworzymy naprawdę efektywną izolację.
Styropian frezowany jest zazwyczaj droższy niż styropian gładki, co jest spowodowane wyższymi kosztami produkcji.
Styropian gładki czy frezowany?
Sprawdź naszą ofertę produktów do izolacji termicznej
Wybór styropianu powinien być uzależniony od takich czynników, jak: aktualny stan budynku oraz standard energetyczny, jaki inwestor chce uzyskać. Styropian frezowany będzie dobrym zakupem wtedy, kiedy zależy nam na ociepleniu budynku płytami o mniejszej grubości, ponieważ kilkucentymetrowe wcięcia, czyli tzw. frezowanie, eliminują ucieczkę ciepła w miejscu łączenia. Położenie frezowanego styropianu ma więc sens w przypadku płyt o grubości od 6 do 12 cm. Izolacja o większej grubości może być już nieco bardziej kłopotliwa. Decydując się na styropian frezowany, trzeba mieć jednak na uwadze, że jego montaż wymaga dużej precyzji ze strony wykonawców.
Ostateczny wybór rodzaju styropianu zależy od wykonawcy. Warto przeanalizować wszystkie czynniki i wybrać taki materiał izolacyjny, który będzie najlepszy dla konkretnego przypadku. My rekomendujemy styropian marki Termo Organika. Jest to wiodący w Polsce producent wyrobów do izolacji ze styropianu. Firma Termo Organika oferuje wyroby najwyżej jakości, czego potwierdzeniem są prestiżowe nagrody „Złoty Laur Konsumenta 2021” w dwóch kategoriach: „Producenci styropianu” oraz „Producenci systemów ociepleń budynków”. Po produkty marki Termo Organika zapraszamy do hurtowni budowlanej Attic.
Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia