Ściany działowe z betonu komórkowego - o czym trzeba pamiętać przy budowie?

Beton komórkowy to doskonały materiał nie tylko do wznoszenia zewnętrznych murów budynku, ale również oddzielenia poszczególnych pomieszczeń wewnętrznych. Jego atutami są duże wymiary przy jednocześnie niewielkiej masie, prosty sposób obróbki oraz stosunkowo niska cena i duża dostępność. Praktyczne bloczki pozwalają bez większego trudu stworzyć przegrody nośne, jak również działowe. Czym jest beton komórkowy i o czym pamiętać, używając tego materiału do budowy ścian działowych? Wyjaśniamy!

O czym pamiętać przy budowie ścian działowych z betonu komórkowego?

Beton komórkowy - co to za materiał?
Jakie zalety ma użycie betonu komórkowego do budowy ścian działowych?
O czym pamiętać, przy budowie ścian działowych z betonu komórkowego?

Beton komórkowy - co to za materiał?

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Używa się go zarówno do wznoszenia zewnętrznych murów budynku, jak również przegród wewnętrznych - w tym ścian nośnych i ścian działowych. Jego zaletami są przede wszystkim stosunkowo niska cena, energooszczędność, brak szkodliwości dla środowiska oraz łatwy sposób obróbki i montażu. Na korzyść betonu komórkowego przemawia również doskonała dostępność - dostaniemy go w większości dobrych centrów budowlanych.

Zdaniem eksperta 

Z betonu komórkowego możemy bez trudu wznieść zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, jednak są pewne różnice w doborze materiału i sposobie budowy. Trzeba pamiętać, że mury zewnętrzne muszą mieć doskonałą izolację termiczną - muszą utrzymywać w środku odpowiednią temperaturę, nie mogą przepuszczać ani zbyt dużo ciepła, ani chłodu. W przypadku ścian działowych nie jest to kwestia aż tak ważna, liczy się natomiast izolacja akustyczna, czyli dźwiękoszczelność. Wskaźnik ten oznacza, ile dźwięków (takich jak muzyka, rozmowa czy hałas urządzeń domowych) będą pochłaniać ściany - mówi doradca klienta z Attic.

Jakie zalety ma użycie betonu komórkowego do budowy ścian działowych?

Użycie betonu komórkowego to doskonały sposób na wygodne i komfortowe podzielenie przestrzeni wewnątrz budynku. Nic dziwnego, że jest to materiał najczęściej wykorzystywany do tych celów - nierzadko sprawdza się lepiej, niż sucha zabudowa lub ceramika. Jakie korzyści płyną z wykorzystania betonu komórkowego do budowy ścian działowych?

  • Lekkość i wytrzymałość. Beton komórkowy nie obciąża stropów, jest też o wiele łatwiejszy w montażu dla murarzy, a to z kolei wpływa na niższy koszt robocizny.
  • Ekonomiczny materiał budowlany. Wznoszenie murów lub ścian działowych z betonu komórkowego jest szybkie i łatwe. Przycinanie lekkich bloczków do niewielkich grubości ścian działowych nie wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, wystarczy użyć do tego piły widiowej.
  • Prosta obróbka. Dzięki swojej lekkości, bloczki betonu komórkowego można bez problemu docinać do konkretnych kształtów od krzywizn, aż po wymyślne łuki.
  • Łatwy sposób montażu i demontażu. Bezproblemowe postawienie ścian działowych pozwala na ich równie szybkie wyburzenie w razie remontu lub konieczności zmiany aranżacji. Pozwala to na szybką zmianę układu pomieszczeń.
  • Właściwości dźwiękoszczelne. Beton komórkowy ma co prawda gorsze właściwości akustyczne od na przykład silikatów, ale wciąż jest to materiał wystarczający do budowy ścian działowych w normalnych warunkach mieszkalnych lub biurowych. Im cięższa odmiana materiału, tym lepiej pochłania on dźwięki.
  • Materiał niepalny. Bloczki betonu komórkowego są znakomitym i bezpiecznym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się ognia, ponieważ nie ulegają zapłonowi, nie topią się i nie wydzielają dymu.

O czym pamiętać, przy budowie ścian działowych z betonu komórkowego?

Wiemy już, że z betonu komórkowego można w łatwy sposób wznieść ściany działowe wewnątrz budynku i dobrze sprawdzi się on w warunkach mieszkalnych lub biurowych. O czym jednak pamiętać, wykorzystując ten materiał w budowie?

  • Właściwa grubość przegród. Bloczki z betonu komórkowego nie powinny być zbyt cienkie, ponieważ nie będą dobrze pochłaniać dźwięków. Przyjmuje się, że ściany działowe powinny mieć przynajmniej 10-12 centymetrów grubości.
  • Ściany działowe muszą być oddzielone od podłoża.
  • Ściany działowe z betonu komórkowego muszą być przymocowane do elementów budynku (zazwyczaj do ścian nośnych albo słupów).
  • Co trzecia warstwa bloczków ściany działowej powinna zawierać łączniki.
  • Przy budowie ścian działowych konieczne jest pozostawienie odstępu wynoszącego około 15 milimetrów pomiędzy stropem wyższej kondygnacji. Należy wypełnić tę przestrzeń materiałem tłumiącym dźwięki, na przykład wełną mineralną.
  • Do ścian działowych z betonu komórkowego można zastosować spoinę cienką, czyli zaprawę klejową. Przy murowaniu na cienkie spoiny wymagana jest większa dokładność i precyzyjność, aby osiągnąć gładką i równą powierzchnię ściany.

Szukasz materiałów do budowy ścian działowych?
Zapoznaj się z naszą ofertą chemii budowlanej

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!