Wybór płyty konstrukcyjnej to kluczowy element planowania prac remontowych lub budowlanych. Najczęściej wybieranym materiałem usztywniającym są płyty OSB lub płyty MFP. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, przez co wybór jednego z nich nie należy do najłatwiejszych. Dotychczas w branży budowlanej większą popularnością cieszyły się płyty OSB, ale obecnie MFP są ich dużą konkurencją. Czym charakteryzują się te dwa produkty? Jakie są ich wady i zalety oraz który z nich wybrać? Zapraszamy do porównania materiałów.
Czym jest płyta OSB?
Czym charakteryzuje się płyta OSB?
Czym jest płyta MFP?
Jakie są zalety wykorzystania płyty MFP?
Reasumując - jakie są podobieństwa i różnice między płytą MFP i płytą OSB?
Płyta OSB (Oriented Strand Board) to znany i wciąż bardzo popularny materiał budowlany i wykończeniowy. Zbudowany jest z drewnianych wiórów, które są ułożone w tym samym kierunku. Wióry klejone są za pomocą żywicy syntetycznej lub kleju poliuretanowego, a następnie prasowane pod wysokim ciśnieniem. Płyty OSB mogą występować w różnych wariantach, które różnią się między sobą zastosowaniem oraz grubością. Wyróżniamy:
Zdaniem eksperta
Przy wyborze płyty OSB należy wciąż pod uwagę jej grubość i przeznaczenie, ale również jakość wykonania. Warto wybierać sprawdzone marki, takie jak Swiss Krono czy Pfleiderer. Tych producentów ma w ofercie handlowej centrum budowlane Attic w Krakowie. Trójwarstwowe płyty charakteryzują się wysoką zawartością drewna, a poddawanie ich testom jakości i rozmaitym procedurom sprawia, że możemy być pewni ich zalet, właściwości oraz odpowiednich parametrów technicznych - mówi doradca klienta z Attic.
Dlaczego w pracach wykończeniowych warto postawić na płytę OSB? Produkt ten ma szereg zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim:
Płytę MFP nazywa się często “udoskonalonym OSB”. Skład jest bardzo podobny: znajdują się w nim płyty wiórowe oraz syntetyczne żywice melaminowe. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma modelami polega na ułożeniu wiór, które w płycie MFP są rozstawione w różnych kierunkach. Produkt ten ma również właściwości izolacji akustycznej i termicznej oraz charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć. Płyty MFP są wielofunkcyjne, wykorzystuje się je między innymi w budownictwie i wykończeniówce, ale też w branży meblarskiej.
Płyta typu MFP (Multi Functions Platte) to doskonały zamiennik OSB. Zalety z jej wykorzystania to między innymi:
Płyty OSB i MFP doskonale sprawdzą się w pracach budowlanych i wykończeniowych. Mają podobny skład (trociny drewna sprasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem i zespolone polimerowymi żywicami), zbliżoną cenę i wszechstronne, praktyczne wykorzystanie. Ich montaż jest bezproblemowy i nie trzeba używać do niego żadnych specjalistycznych sprzętów, a pozostawiony odpad - niewielki. Na czym polega więc różnica między tymi dwoma produktami?
Szukasz profesjonalnych materiałów budowlanych i wykończeniowych?
Sprawdź naszą ofertę płyt budowlanych OSB
Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia