Jakie są rodzaje folii kubełkowej? Kiedy należy ją stosować?

Podczas budowy nowego budynku niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów. Zadaniem pionowej izolacji jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym szczególnie wilgocią, gryzoniami oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej stosowaną metodą zabezpieczającą jest użycie folii kubełkowej. Czym jest ten materiał i jakie jego rodzaje wyróżniamy? Kiedy i jak stosować folię kubełkową? Wyjaśniamy!

Jakie są rodzaje folii kubełkowej?

Folia kubełkowa - co to za materiał?
Jakie wyróżniamy rodzaje folii kubełkowej?
Gdzie, kiedy i jak stosować folię kubełkową?
Dlaczego folii kubełkowej nie stosujemy do izolacji poziomej?
Jakich materiałów użyć do izolacji pionowej?

Folia kubełkowa - co to za materiał?

Folia kubełkowa to materiał izolacyjny i zarazem jedna z najczęściej wykorzystywanych folii budowlanych. Najczęściej produkuje się ją z polietylenu. Wyróżnia się grubością, charakterystycznymi tłoczeniami oraz mocną i wytrzymałą konstrukcją, odporną na czynniki zewnętrzne i proces starzenia się. Jej zaletami jest także niezwykle mała podatność na działanie pleśni, grzybów i bakterii. Folię kubełkową można śmiało stosować do zabezpieczenia fundamentów budynków oraz ich hydroizolacji, nawet tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin i krzewów, ponieważ jest odporna na działanie korzeni roślin lub uszkodzenia spowodowane przez gryzonie.

Jakie wyróżniamy rodzaje folii kubełkowej?

Folię kubełkową możemy podzielić na kilka rodzajów. Mogą się one różnić na przykład grubością lub gramaturą. Najczęściej jednak występującym rozróżnieniem jest podział ze względu na zastosowane w niej materiały. Wyróżniamy tu na przykład:

  • folię kubełkową z dodatkowymi elementami włókna szklanego - charakteryzuje się ona bardzo dużą odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne, i jest najczęściej stosowana jako folia fundamentowa;
  • folia kubełkowa z geowłókniną - wykorzystywana do izolacji fundamentów;
  • zwykła folia kubełkowa - nie posiada dodatkowych warstw ochronnych, stosowana najczęściej jako podstawowe zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią.

Zdaniem eksperta 

Warto pamiętać, że folia kubełkowa to tylko jeden z elementów izolacji termicznej. Zapewnia fundamentom ochronę przed wilgocią, a charakterystyczna konstrukcja o budowie kubełków pozwala również na poprawę właściwości wentylacyjnych zewnętrznych ścian. Folia zabezpiecza także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, do których zaliczamy wrastanie korzeni krzewów i drzew, związki chemiczne obecne w niektórych glebach czy uszkodzenia spowodowane przez gryzonie - mówi doradca klienta z ATTIC

Gdzie, kiedy i jak stosować folię kubełkową?

Folię kubełkową najczęściej wykorzystuje się w izolacji pionowej jako folię fundamentową. Jej głównym zadaniem jest więc ochrona fundamentów i ich hydroizolacja przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Folia powinna być ułożona aż do dolnego poziomu ściany fundamentowej i wystawać ponad powierzchnię gruntu. Wypustki w formie tłoczeń muszą być skierowane w stronę muru, aby zapewnić ciągłość komór powietrznych. Materiał mocuje się za pomocą specjalnych kołków, które wbija się w dna kubełków.

Dlaczego folii kubełkowej nie stosujemy do izolacji poziomej?

Tłoczenia obecne w folii kubełkowej (czyli tak zwane “kubełki”) uniemożliwiają używanie tego materiału do wykonania izolacji poziomej. Ogromny nacisk innych elementów fundamentowych przyczyniłby się do odkształceń i zniszczenia produktu, a w końcu do jego całkowitego zniszczenia. W konsekwencji budynek utraciłby ważne zdolności izolacyjne, a ściany straciłyby ochronę przed zawilgoceniem.

Jakich materiałów użyć do izolacji pionowej?

Do odpowiedniego wykonania izolacji pionowej stosuje się różne materiały. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się papę modyfikowaną SBS lub APP i folię kubełkową o grubości w granicach 0,3 a 1,5 mm. Często używane są także masy bitumiczne, które wyróżniają się łatwą aplikacją i elastycznością, oraz masy polimerowe, spełniające swoje zadanie nawet przy niższych temperaturach. Wybór konkretnego materiału zależy od specyfiki danego budynku oraz indywidualnych potrzeb. Najchętniej wybieranymi produktami z zakresu chemii budowlanej są na przykład hydroizolacje marki Sika czy Botament, w które można się zaopatrzyć w hurtowni budowlanej Attic w Krakowie.

Szukasz sposobu na zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią?
Sprawdź naszą ofertę produktów do izolacji termicznej

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!