Dzięki konstrukcjom z płyt kartonowo-gipsowych można uzyskać doskonałe parametry akustyczne, co przekłada się na poprawę komfortu korzystania z pomieszczeń. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak poprawić izolacyjność akustyczną płyt kartonowo-gipsowych.
Czym jest izolacja akustyczna i dlaczego jest tak ważna w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych?
Płyty gipsowo-kartonowe a izolacyjność akustyczna konstrukcji
Jaka grubość ścianki działowej, by poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia?
Wypełnienie ścianki działowej a izolacyjność akustyczna
Co jeszcze poprawia izolacyjność akustyczną przegrody wewnętrznej?
Jakie płyty kartonowo gipsowe wybrać, aby poprawić akustykę suchej zabudowy?
Izolacyjność akustyczna to zdolność przegrody budowlanej do tłumienia dźwięku. Jest ona mierzona w decybelach (dB). Im wyższa izolacyjność akustyczna, tym lepiej przegroda tłumi dźwięk. Wyróżnia się dwa rodzaje izolacyjności akustycznej pomieszczenia:
Izolacyjność akustyczna jest ważna w budownictwie, ponieważ pozwala na stworzenie cichych i komfortowych pomieszczeń. W Polsce od 2001 roku obowiązują normy określające wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej dla różnych elementów budynku, które zostały zawarte w Polskiej Normie PN-B-02151-3:1999 „Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach”. Wskazuje ona dopuszczalne poziomy izolacyjności akustycznej dla ścian i stropów, uwzględniając ich przeznaczenie oraz funkcje.
Zdaniem eksperta
Współczesne technologie i materiały budowlane pozwalają na skuteczne i estetyczne rozwiązania akustyczne, które warto wdrożyć zarówno podczas budowy, jak i remontu wnętrz - mówi doradca klienta z ATTIC
Bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej można osiągnąć poprzez zastosowanie ścianek działowych z karton-gipsów wypełnionych materiałem pochłaniającym hałas. Płyty kartonowo-gipsowe są na szeroką skalę wykorzystywane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych. Posiadają szereg zalet, które sprawiają, że są tak chętnie wybieranym przez inwestorów:
Ścianki działowe renomowanego producenta
Sprawdź naszą ofertę suchej zabudowy
Do postawienia ścianek działowych najlepiej sprawdzą się standardowe płyty kg o grubości 12,5 mm. Natomiast to, jak skuteczne będzie wygłuszenie, zależy w głównej mierze nie od grubości płyty, a od takich parametrów jak rodzaj konstrukcji, ilość okładzin, grubość profili i wełny.
Standardowo ścianka gk zbudowana jest z pojedynczego szkieletu (ścianka działowa pojedyncza). W tym wypadku do każdego z elementów konstrukcji przykręcone jest obustronnie poszycie płyt gk. Przy zastosowaniu podwójnej okładziny (ścianka działowa podwójna) z płyty o grubości 12,5 mm w stosunku do okładziny pojedynczej wskaźnik izolacyjności akustycznej, czyli RA1 wzrasta. Jest to zatem rozwiązanie korzystniejsze niż zastosowanie płyty o grubości 25 mm w konstrukcji pojedynczej, zarówno w sferze izolacyjności akustycznej, jak i w przypadku montażu, obróbki oraz transportu.
Aby ścianka działowa uzyskała pożądaną akustyczność, konieczne jest jej szczelne wypełnienie materiałem termoizolacyjnym. W tym celu najlepiej sprawdzi się wełna mineralna szklana lub wełna skalna. Zastosowanie wełny mineralnej jest o tyle ważne, że bez niej nawet podwójna konstrukcja ścian działowych nie spełniałaby minimalnych wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych w budynkach.
Ponadto wpływ na poprawę izolacyjności akustycznej ścianek działowych ma również:
Aby uzyskać jak najlepsze parametry izolacyjności akustycznej przegrody, konieczne jest zastosowanie materiałów o odpowiednich parametrach. Jednym z najlepszych rozwiązań będą płyty kartonowo-gipsowe Rigips (np. płyta RIGIPS PRO AKUSTYCZNE). Dzięki zastosowaniu specjalnych włókien mineralnych i innych dodatków, które ograniczają przenikanie dźwięku, ściany gipsowe PRO AKU znajdują wiele zastosowań przy suchej zabudowie zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i hotelach, pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych.
Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia