Jak uniknąć błędów podczas ocieplenia dachów skośnych i okien?

Podczas ocieplenia dachu skośnego i montażu okien, zwłaszcza okien dachowych, często popełniane są różne błędy, które mogą prowadzić do obniżenia efektywności izolacji. Do najczęściej występujących zalicza się m.in. brak odpowiedniej izolacji termicznej, mostki termiczne czy nieprawidłowe zabezpieczenie przed wilgocią. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak uniknąć błędów podczas ocieplania dachów skośnych i okien dachowych.

Jak uniknąć błędów podczas montażu dachów skośnych i okien

Do czego prowadzi niewłaściwe ocieplenie dachu skośnego?
Jak uniknąć błędów przy ociepleniu dach skośnego i okien?
Odpowiedni materiał izolacyjny
Błędy podczas montażu wełny na dachu skośnym
Prawidłowa wentylacja dachu skośnego
Prawidłowa izolacja dachu skośnego - co jeszcze zastosować oprócz wełny?

Do czego prowadzi niewłaściwe ocieplenie dachu skośnego?

Dach skośny jest najpopularniejszą formą wykończenia budynków w Polsce. Stanowi barierę chroniącą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie tylko niewłaściwe ułożenie pokrycia dachowego, ale również niewłaściwe ocieplenie mogą prowadzić do poważnych problemów. Mostki termiczne, czyli obszary powodujące niekontrolowaną utratę ciepła z wnętrza budynku oraz gromadząca się wilgoć w strukturze dachu, przyczyniają się do poważnych strat ciepła, a w efekcie wyższych kosztów ogrzewania.

Jeśli izolacja dachu skośnego jest nieprawidłowo wykonana lub brakuje odpowiedniej wentylacji, para wodna może kondensować się wewnątrz konstrukcji. To zjawisko prowadzi do zawilgocenia materiałów izolacyjnych i może powodować rozwój pleśni i grzybów, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Warto wspomnieć także o tym, że izolacja dachu skośnego i okien pełni funkcję bariery akustycznej. Niewłaściwie wykonana powoduje zwiększenie poziomu hałasu z zewnątrz. Jest to szczególnie uciążliwe zwłaszcza w miejscach o dużych natężeniu ruchu.

Jak uniknąć błędów przy ociepleniu dach skośnego i okien?

Aby uniknąć błędów w izolacji dachu skośnego, które prowadzą do problemów z utratą ciepła czy wilgocią, wykonawcy powinni przestrzegać kilku istotnych zasad. Oto najważniejsze z nich:

Odpowiedni materiał izolacyjny

Do izolacji dachu skośnego należy zastosować wysokiej jakości materiały izolacyjne o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (lambda). Materiał ten powinien być lekki i sprężysty, dzięki czemu nie obciąży konstrukcji dachowej i pozwoli na skuteczne pokrycie całej przestrzeni między krokwiami, w efekcie czego unikniemy strat ciepła. Jednym z najpopularniejszych materiałów do izolacji dachów skośnych jest wełna mineralna. W konstrukcji dachu skośnego zaleca się stosowanie miękkich mat i płyt z wełny szklanej. Ze względu na wyjątkową strukturę doskonale tłumią dźwięki, powietrze, stanowią ochronę przeciwwilgociową i przeciwpożarową. Dzięki sprężystości włókien maty idealnie przylegają do konstrukcji dachowej, skutecznie wypełniając przestrzeń, a jednocześnie nie obciążają konstrukcji. Warto zwrócić tutaj uwagę na płyty z wełny mineralnej marek Rockwool, Isover czy Ursa, które są jednymi z najskuteczniejszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Produkty te znaleźć można w ofercie hurtowni budowlanej w Krakowie Attic. 

Zdaniem eksperta 

Ocieplenie dachu skośnego wełną mineralną to jeden ze sposobów na zadbanie o efektywną i trwałą izolację budynku. Wykonawcy chętnie wybierają ten materiał ze względu na wiele zalet. Przy wełnie mineralnej niski współczynnik przewodzenia ciepła idzie w parze z dobrymi parametrami termicznymi i akustycznymi. Co więcej, jest to materiał, który z powodzeniem może być wykorzystywany w budownictwie energooszczędnym i ekologicznym - mówi doradca klienta z ATTIC

Błędy podczas montażu wełny na dachu skośnym

Izolacja dachu skośnego z wykorzystaniem wełny musi być wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. Każda płyta powinna być szersza od rozstawu krokwi o 2-3 cm. Jest to ważne ze względu na zapobieganie jej osiadaniu i powstawaniu przerw w warstwie izolacji. Izolacja powinna zostać wykonana również wokół okien na poddaszu oraz w miejscach styku z izolacją ścian zewnętrznych. To jedne z najbardziej newralgicznych punktów, przez które dochodzi do największych strat ciepła z poddasza. Zaniedbanie zabezpieczenia tych obszarów przyczyni się do powstania mostków termicznych. Podczas montażu wełny szklanej ważne jest także zwrócenie uwagi na to, by poszczególne płyty ściśle do siebie przylegały. Dzięki stosowaniu tych zasad dach stanie się nie tylko bardziej efektywny energetycznie, ale również odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego jest równie ważna co jego izolacja. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w przestrzeniach dachu skośnego, aby zapobiec kondensacji pary wodnej i gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Aby tego uniknąć, należy zaprojektować i wykonać szczeliny wentylacyjne pomiędzy izolacją a pokryciem dachu o szerokości około 3-6 cm, a także stworzyć odpowiednie otwory wlotowe i wylotowe powietrza, które umożliwią skuteczną wymianę powietrza wewnątrz poddasza.

Wybierz Zależy Ci na prawidłowym ociepleniu dachu skośnego, by uniknąć start ciepła i nie doprowadzić do rozwoju wilgoci?
Wybierz izolacji termicznej najlepszych producentów

Prawidłowa izolacja dachu skośnego - co jeszcze zastosować oprócz wełny?

Uzupełnieniem izolacji termicznej dachu skośnego jest zastosowanie folii wiatroizolacyjnej nad izolacją. Chroni budynek przed przewiewaniem i wilgocią zewnętrzną. Do tego celu zaleca się wykorzystać wysokiej jakości membrany wiatroizolacyjne, które doskonale odprowadzają parę wodną z wnętrza na zewnątrz.

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!