Jak prawidłowo układać styropian podłogowy? Poradnik A do Z

Styropian podłogowy to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, lekkości oraz łatwości w obróbce i montażu, jest często stosowany do izolacji podłóg. Jednak aby w pełni wykorzystać jego potencjał, ważne jest prawidłowe ułożenie styropianu. W artykule kompleksowo wyjaśniamy, jak prawidłowo układać styropian podłogowy pod wylewkę.

jak układać styropian pod wylewkę?

Jaki styropian pod wylewki podłogowe wybrać?
Dlaczego układa się styropian pod wylewki podłogowe?
Układanie styropianu pod wylewkę - jak to zrobić?
Układanie styropianu na parterze
Układanie styropianu na piętrze

 

Jaki styropian pod wylewki podłogowe wybrać?

 

Jaki styropian pod wylewki podłogowe wybrać?
Styropian ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dlatego jest tak chętnie wybierany do termoizolacji budynków, zarówno ścian, jak i podłóg czy dachów. Do jego największych zalet należą: niski współczynnik przewodzenia ciepła, niska chłonność wody, szybki montaż i łatwa obróbka. Ponadto styropian nie pyli i nie powoduje u człowieka uczuleń, co czyni go bezpiecznym materiałem budowlanym.

Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów styropianów, które różnią się m.in. grubością, co ma wpływ na ich przeznaczenie. Do ocieplenia podłogi zaleca się wykorzystać styropian dedykowany pod wylewki. W porównaniu do styropianu fasadowego jest on bardziej wytrzymały na ściskanie. Wytrzymałość styropianu na ściskanie wyrażona jest w kPA. W przypadku tego przeznaczonego pod wylewkę zaleca się, aby ta wartość wynosiła minimum 100kPA, z kolei jego grubość powinna się wahać między 10 a 20 cm. 

Wysokiej jakości styropian podłogowy będzie miał niski współczynnik przewodzenia ciepła. Przekłada się to na mniejsze straty ciepła i jednocześnie większe oszczędności na ogrzewaniu budynku.

Zdaniem eksperta 

W zależności od rodzaju pomieszczenia i stopnia jego użytkowania można wybierać spośród styropianów EPS oraz XPS. Najczęściej jednak pod wylewki stosuje się płyty styropianowe o oznaczeniu EPS 80 lub EPS 100 - mówi doradca klienta z ATTIC.

Dlaczego układa się styropian pod wylewki podłogowe?

Styropian pod wylewkę na gruncie układa się przede wszystkim w celu ocieplenia, czyli by zabezpieczyć przed uciekaniem ciepłego powietrza w głąb gruntu. Styropian może być również układany na piętrze, pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Na wyższych kondygnacjach, oprócz funkcji izolacyjnej, ma na celu wygłuszyć strop i ograniczyć przedostawanie się dźwięków do niżej położonych pomieszczeń.
Sposób ułożenia styropianu pod wylewki wpływa pośrednio na estetykę pomieszczenia, w którym tworzona jest termoizolacja. Coraz częściej, oprócz instalacji sanitarno-grzewczych, w warstwach podłogi prowadzi się część przewodów elektrycznych czy też przewody wentylacyjne. 

Wysokiej jakości styropian podłogowy o niskim współczynniku przewodzenia ciepła
Zapoznaj się z naszą ofertą materiałów termoizolacyjnych

Układanie styropianu pod wylewkę - jak to zrobić?

Poniżej wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę układając styropian podłogowy: 

Układanie styropianu na parterze:

Styropian na gruncie należy układać na podłożu twardym i zbitym, na którym wcześniej ułożono warstwę izolacji przeciwwodnej (przeciwwilgociowej). Izolacja przeciwwilgociowa ma za zadanie chronić fundamenty przed wodą opadową i naturalnym podciąganiem wilgoci z gruntu. Do izolacji przeciwwilgociowej można wykorzystać folię budowlaną lub papę termozgrzewalną. Popularna jest również papa układana na emulsji asfaltowo-kauczukowej.

Styropian pod wylewki należy układać w dwóch warstwach. Drugą warstwę układamy na tzw. zakładkę, czyli z przesunięciem krawędzi. W tej metodzie chodzi o to, żeby szczeliny między jedną warstwą, a drugą nie nachodziły na siebie. W ten sposób unikniemy mostków termicznych, co zapewni lepszą izolację i zminimalizuje straty ciepła. 

Jeśli decydujemy się na jedną warstwę styropianu, najlepiej wybrać taki, który ma fabrycznie wyprofilowane krawędzie do łączenia na zakładkę. Taki styropian znaleźć można w ofercie Termo Organika.

Grubość wylewki podłogowej

W przypadku termoizolacji podłogi na gruncie styropian powinien mieć grubość minimum 15 centymetrów. Optymalna grubość wylewki betonowej to 3-5 cm bez ogrzewania podłogowego. Natomiast z ogrzewaniem podłogowym co najmniej 5 cm.

Należy pamiętać, aby cały proces układania styropianu pod wylewkę przeprowadzić bardzo starannie i dokładnie, ponieważ praca, którą wykona się na tym etapie, będzie miała wpływ na przyszły komfort domowników. Aby precyzyjnie dociąć styropian, zaleca się użycie specjalistycznych narzędzi. Można też wykorzystać gotowe płyty styropianowe, które układa się podobnie jak panele podłogowe.

Wylewka na płytach styropianowych

Po ułożeniu płyt styropianowych przychodzi pora na wylewkę. Na powierzchnię płyt zaleca się ponownie położyć folię przeciwwilgociową, która ma chronić przed przedostawaniem się wylewki pomiędzy ułożone warstwy styropianu. W miejscach przy ścianach konieczne może być przyklejenie taśmy dylatacyjnej, która zabezpieczy je przed zabrudzeniami z wylewki. Dopiero na zabezpieczone płyty styropianowe można aplikować wylewkę.

Układanie styropianu na piętrze

Styropian na piętrze układa się praktycznie tak samo jak na gruncie z kilkoma drobnymi różnicami. Przede wszystkim grubość styropianu na piętrze nie może być większa niż 5-10 cm ze względu na wytrzymałość stropu. Na piętrze duże znaczenie ma odpowiednia izolacja akustyczna po to, aby hałasy przenoszone z parteru nie były uciążliwe dla domowników. Z tego względu należy wybrać odpowiedni styropian do układania na piętrze. Dobrze sprawdzi się tutaj styropian akustyczny, który montuje się zwykle w systemie podłóg pływających.

Przeczytaj nasze artykuły powiązane:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

X
Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!