Piwnica to jedno z tych miejsc w domu, które najczęściej narażone jest na działanie wilgoci. Głównym zagrożeniem dla piwnic jest woda gruntowa, która może doprowadzić do zawilgocenia ścian, co w dłuższej perspektywie przynosi poważne konsekwencje nie tylko dla samej piwnicy, ale również całego budynku. Odpowiednia hydroizolacja jest kluczem do ochrony piwnicy przed negatywnym wpływem wody. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wykonać odpowiednią izolację przeciwwodną ścian piwnicy od wewnątrz i od zewnątrz.
W jakim celu wykonuje się hydroizolację piwnicy?
Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz
Jak krok po kroku wykonać hydroizolację piwnicy?
Hydroizolacja piwnicy od zewnątrz
Hydroizolację piwnicy wykonuje się w celu ochrony piwnicy oraz całego budynku przed negatywnym działaniem wilgoci. Oto główne powody, dla których wykonuje się hydroizolację tego pomieszczenia:
Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz jest mniej inwazyjna i nie wymaga kosztownych prac ziemnych, które są nieuniknione w przypadku hydroizolacji piwnicy od zewnątrz. Jeśli w piwnicy nie ma problemu z poziomem wód gruntowych, wówczas wystarczające powinno być przeprowadzenie hydroizolacji od wewnątrz. Izolacja od środka polega na wykonaniu uszczelnienia na ścianach i podłodze na najniższej kondygnacji. Prace można przeprowadzić na kilka sposobów.
Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, hydroizolację poziomą należy rozpocząć od prawidłowego przygotowania podłoża. Bardzo ważny w tym wypadku jest dobór odpowiednich środków chemii budowlanej. Do hydroizolacji od wewnątrz stosuje się różne produkty, takie jak masy bitumiczne, masy cementowe, folie w płynie czy specjalne płyty izolacyjne. Rekomendujemy wybierać wysokiej jakości produkty sprawdzonych i czołowych producentów, takich jak Botament czy hydroizolacje Sika.
Zdaniem eksperta
Materiały izolacyjne nakłada się na wcześniej przygotowaną, oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię za pomocą pędzla, wałka lub przez natrysk. Dobrze wykonana warstwa izolacyjna zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz pomieszczeń - mówi doradca klienta z ATTIC
W przypadku bardziej namokniętych powierzchni, gdzie mamy do czynienia ze znaczącym problem z wilgocią bądź wodą gruntową, konieczne może okazać się wykonanie izolacji iniekcyjnej. Iniekcja kurtynowa lub strukturalna w budynkach już istniejących polega na wywierceniu w ścianach i podłodze na wylot otworów, do których następnie wprowadza się preparaty uszczelniające na bazie żywic polimerowych. Izolacja iniekcyjna jest stosunkowo trudną techniką hydroizolacji. Wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również profesjonalnych narzędzi.
Wysokiej jakości materiały do hydroizolacji piwnicy
Sprawdź naszą ofertę
Hydroizolację piwnicy od wewnątrz w budynkach już istniejących należy zacząć od zdjęcia warstwy tynku ze ścian i pokrycia podłogi. Następnie trzeba dokładnie osuszyć podłoże, dzięki czemu będzie ono bardziej przyczepne. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie szczelin i przecieków. Można w tym celu użyć specjalnych pian i uszczelniaczy. Niekiedy konieczne będzie także zagruntowanie ścian przed wykonaniem hydroizolacji piwnicy. Grunt nie tylko poprawia przyczepność, ale stanowi również dodatkową warstwę zabezpieczenia przed wilgocią. W kolejnym kroku można przejść do nakładania hydroizolacji. Sposób i materiały do wykonania izolacji dobiera się w zależności od obciążenia wodą fundamentów. Masy cementowe, bitumiczne, folie w płynie nakłada się pędzlem lub wałkiem, tworząc jednolitą i równomierną warstwę. W zależności do konkretnego produktu, który wybierzemy, hydroizolacja może wymagać jednej lub dwóch warstw. Powłokę hydroizolacyjną można wykończyć dowolnym sposobem.
Jeśli poziom wody gruntowej jest znaczny, wykonuje się hydroizolację piwnicy od zewnątrz. Przeprowadza się ją, układając izolację pionową na ścianach zewnętrznych oraz izolację poziomą na ławach fundamentowych, a także pod powierzchnią podłogi na gruncie. Bardzo ważne jest, aby oba rodzaje izolacji (pionowa i pozioma) były ze sobą połączone, bo tylko takie wykonanie tworzy odpowiednią barierą przed wynikaniem wody. Do wykonania izolacji poziomej zwykle stosuje się papy bitumiczne. To, jaki materiał należy użyć do hydroizolacji zewnętrznej, zwykle określone jest w projekcie wykonawczym.
Przeczytaj na naszym blogu również artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia